Leśny survival w gminie Łabunie – fotorelacja

Budowanie szałasu, rozpalanie ognia przy pomocy krzesiwa, co jeść w lesie, gdy nie mamy pożywienia, jak nie zabłądzić w lesie – o tym w teorii i praktyce mogli dowiedzieć się młodzi uczestnicy warsztatów survivalowych zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka przez Wójta Gminy Łabunie  – Mariusza Kukiełkę.

Leśny survival odbył się w piątek, 27 maja. Warsztaty przeprowadzili prawdziwi licencjonowani eksperci od sztuki przetrwania – Partyzanci Lubelszczyzny, szkolący również wojskowych, mający swoje telewizyjne programy m.in. w Polsat Sport. Spod parkingu w Łabuniach-Reformie grupa ochotników wyruszyła w las. Tu oprócz wiedzy teoretycznej w ruch poszły kompasy. Dzieci uczyły się, jak się nim posługiwać i jak inaczej poradzić sobie, gdy zabłądzimy lub gdy mech wyznaczający kierunek północny rośnie również po południowej stronie. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie rośliny zabezpieczają przed kleszczami i komarami, gdy nie mamy spray’a od owadów, co jeść, by przeżyć, jak pozyskać wodę. Młodzi survivalowcy budowali też szałas i uczyli się różnych metod wiązania lin w celu ewentualnego obezwładnienia napastnika lub ratowania w terenach górskich czy skalistych. Na koniec była próba wzniecania ognia przy pomocy krzesiwa. Po takiej dawce wiedzy przyszedł czas na odpoczynek zorganizowany w Leśniczówce w Łabuniach-Reformie. Było ognisko, pieczenie kiełbasek i jeszcze na koniec – survivalowa pierwsza pomoc, o której opowiadał ratownik medyczny.

Szczególne podziękowania kierujemy do Leśnictwa Tomaszów Lubelski za udostępnienie terenu na organizację ogniska na terenie Leśniczówki Łabunie oraz Panom: Leśniczemu – Arturowi Wyskielowi i Podleśniczemu – Kamilowi  Nagadowskiemu za pomoc w organizacji warsztatów survivalowych.