Temu, który Łabunie ukochał nade wszystko

Przypadająca w bieżącym roku 225. rocznica śmierci Jana Jakuba Zamoyskiego była jednym z głównych powodów przywołania tej jakże ważnej dla Tożsamości Łabunian postaci. Pomysł zrodził się w nierejestrowanym Towarzystwie Miłośników Łabuńskiej Włości i dzięki akceptacji lokalnych władz zaistniał w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w sposób zauważalny.

 

Spośród wielu znamienitości z zaproszenia skorzystał Prezydent Marcin Zamoyski. Na sali zasiadło około 80 osób w tym m.in.: Edward Słoniewski – prezes PTTK Zamość z zamojskimi przewodnikami, Jerzy Kuśnierz z małżonką i Henryk Szkutnik – z Zamojskiego Muzeum, Danuta Zwolińska z Książnicy Zamojskiej, Antoni Wojciech Turczyn – Wójt Gminy Łabunie, Helena Szkałuba wicewójt, Franciszek Sowa (pierwszy wójt Łabuń po transformacji ustrojowej) z małżonką, ks. prof. kapelan Czesław Galek, Bogdan Szykuła – kierownik biblioteki, Adam Kniaź, Elżbieta Kuźma, Teresa Zwolan, Grażyna Błońska, Mirosław Policha, Bogusław Szast, Andrzej Grula, Ryszard Juszczak, Wojciech Harasiuk – Radni Gminy Łabunie, Dorota Faron, Dorota Turczyn, Elżbieta Bodys, Bernard Panasiuk – dyrektorzy szkół, siostry Franciszkanki Misjonarek Maryi, delegacje kół gospodyń oraz mieszkańcy gminy.

 

Sesję poświęconą IX Ordynatowi rozpoczął Leszek Firek z odczytem o Muzyce Barokowej. Agnieszka Szykuła-Żygawska ukazała zebranym Łabunie Jana Jakuba. Uczennice pod opieką Agnieszki Rybak-Antoniewicz z Gimnazjum w Łabuniach zaprezentowały projekt edukacyjny pt.: Jan Jakub Nas kręci. Agnieszka Lidia Płatek dyrektor biblioteki w Stróży k. Kraśnika przybliżyła postać małżonki wojewody w referacie Jejmość Pani Podolska rzecz o Ludwice z Poniatowskich Zamoyskiej. Niemały zachwyt wzbudziły epokowe stroje, stąd duże zainteresowanie pokazem i przekazem Przewodników z Pasją Dominiki Lipskiej i Grzegorza Łapińskiego. Sesję zwieńczyły barokowym koncertem uczennice z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.  Klaudia Kolano z klasy pani Katarzyny Kuchty wykonała I cz. Sonaty La Lumagne Michaela Blavet’a – francuskiego kompozytora późnego baroku na flet z akompaniamentem. Uczennice Pani Agnieszki Brylewicz: Diana Gemborys i Magdalena Wolska zaprezentowały arie: Sento nel core Alessandro Scarlatti, Lascia ch’io pianga – arię z II aktu opery Rinaldo Georga Friedrich’a Händla, Giovanni Paisiello Nel cor piu non mi sento oraz Andrea Falkonieri O bellissimi capelli. Marta Woś z klasy pani Beaty Gęborys wykonała I i II cz. Sonaty F-Dur na altówkę Georga Friedrich’a Händla. Przy pianinie wszystkim wykonawcom towarzyszył  Pan Piotra Stopa, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu.

 

 

Muzycznym akcentem zakończono część oficjalną spotkania. Przed rozstrzygnięciem konkursu na ciastko barokowe Biała Dama można było nacieszyć oczy widokiem  ciast, a że był to ostatni dzień karnawału nic nie mogło nas powstrzymać przed konsumpcją tychże. Pieszczotę kubków smakowych uzupełniały już mniej barokowe kawa i herbata.
Jury w składzie Anna Sokołowska – przewodnicząca, Agnieszka Krupa i Piotr Piela (mający swój udział w wydarzeniu również jako prowadzący) poddało degustacji i ocenie 12 ciast i postanowiło: Grand Prix konkursu przyznać Pani Anecie Chachaj z Ruszowa za Białą Damę (w formie i smaku) oraz 11 wyróżnień dla: Barbary Pyś z Ruszowa, Anny Swaczyny z Ruszowa, Aleksandry Wołoszyn i Magdaleny Zasuwy z Barchaczowa, KGW z Łabuń, Wólki Łabuńskiej, Ruszowa, Barchaczowa, Łabuniek Pierwszych, Majdanu Ruszowskiego, Wierzbia i Mocówki. Poza konkursem siostra Bernarda Misiewicz przygotowała szarlotkę z przypałacowych jabłek. Nagrody w postaci produktów spożywczych ufundowane przez Wójta Gminy Łabunie wręczała Pani Helena Szkałuba – wicewójt.

 

biala_d_1.jpg
Nagrodzone barokowe ciasto Biała Dama
wyk. p. Aneta Chachaj z Ruszowa

Zaplanowany na zakończenie spacer z siostrą Ireną Murawską z uwagi na barokowy ziąb (choć Bałtyk nie zamarzł tego roku) miał formę wykładu. Autorka Historii pisanej życiem (przewodnika wydanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Łabunie) opowiedziała zebranym o Zespole Pałacowo-Parkowym w Łabuniach.

 

Nowy rozdział w historii zapisano do ostatniej strony. Sesja naukowa (choć w wersji mini) jako element kultury niszowej spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest więc nadzieja, że owa Księga pisana będzie dalej…

 

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Łabunie, Referat Promocji, Kultury, Sportu i Informacji UG Łabunie, Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie i Zgromadzenie Sióstr FMM w Łabuniach.

 

Galeria zdjęć

Piotr Piela
– ten, który Łabunie ukochał mimo wszystko